23

květen
2021

Co aktuálně vaříme na Cibulce

Delší dobu jsme se neozvali. To je dobrá zpráva, protože pracujeme, i když to asi navenek není tolik vidět. A jídlo na Cibulce zatím opravdu nevaříme, i když funkční elektřina už tam je. Zatím vaříme jen v přeneseném slova smyslu v podobě všemožných příprav a očekávání toho, co máme před sebou.

Podívejte se s námi pod pokličku, čeho se tyto přípravy a očekávání týkají. To nejzajímavější pro každého, kdo nás sleduje a má Cibulku rád, bude nejspíš informace o historicky prvním Dni Otevřené Brány (DOB) na Cibulce. Plánujeme jej na neděli 20. června a už se na něj moc těšíme. Je to totiž už hodně dlouho, kdy byla Cibulka otevřená pro veřejnost. I když někteří z vás tam byli před lety třeba na koncertech a někteří jste si tam dokonce hráli jako děti.

Od doby, kdy Cibulka patří Nadaci rodiny Vlčkových, jsme do areálu pozvali jen omezené množství lidí. Například autorku knížky Život na Cibulkách Evu Malou, architekta Jana Bártu, manžele Šestákovy, kteří u Cibulky bydlí desítky let, nebo fotografy Jakuba Horáka a Martina Salajku, kteří nám pomáhají Cibulku dokumentovat. K tomu tam bylo několik dalších návštěv, zejména novinářů, kteří mají o usedlost zájem a popisují její současnou podobu. Všem se tam líbilo, přestože je stav budov i zahrad zatím hodně neutěšený.

Teď bychom se rádi posunuli do další fáze. A vzhledem k tomu, že epidemiologická situace se zlepšuje, můžeme už na Cibulku pozvat více lidí, zejména z jejího nejbližšího okolí. Moc rádi se s vámi všemi sejdeme a osobně si popovídáme. Přijdeme určitě my dva, Katarína a Ondřej Vlčkovi, dále tým Zlaté rybky a nejméně dva lidé z nadace – architekt Aleš Brychta a Mirek Čepický, který nám pomáhá s komunikací.

Pokud máte zájem se s námi setkat a usedlost si prohlédnout, registrujte se prosím v tomto formuláři co nejdříve. Zatím počítáme zhruba se stovkou lidí – buďto najednou nebo ve skupinách. Bude záležet na vašem zájmu a též na aktuální situaci. Vše teprve tvoříme, máme zatím jen hrubý plán, jak by celý den mohl proběhnout. Ale určitě to bude skvělé. Budeme také moc rádi za vaše tipy na podniky z Košíř, kde bychom mohli poptat drobné občerstvení. Chtěli bychom vše udělat šetrně k okolí, například s vratnými kelímky na pití. Přes formulář se můžete snadno a rychle přihlásit a sdílet s námi jakýkoli svůj nápad. Akci bychom rádi aspoň v nějaké omezené podobě udělali i v případě špatného počasí.

Naším plánem je nejen vám ukázat aktuální stav usedlosti, ale i vám říci, na čem všem aktuálně pracujeme. V současné době je to hlavně vyklízení Cibulky. To už je ale skoro hotové a mnozí z vás i kvitovali, že symbolicky zmizel i žlutý kamion ÚAMK od altánů na zahradě. Inu, doby se mění. Dále studujeme všemožné stavební a historické materiály ke stavbě, abychom mohli správně připravit plán na její obnovu. A také sestavujeme tým nadace a věříme, že brzy budeme mít její vedení. Aktuální stav všech prací a aktivit vám představíme osobně na Cibulce.

Moc rádi si s vámi popovídáme naživo a poslechneme si váš pohled na usedlost i na plány naší nadace. Je to už opravdu dlouho, co se venkovní akce nekonaly – ale podle nás není nad osobní kontakt. Těšíme se za necelý měsíc na viděnou a společně si přejme, aby vyšlo počasí! Děkujeme za vaši podporu.