23

duben
2022

Na Cibulce se staral o koně. Fotku jeho rodiny z roku 1917 nám poslala pravnučka

Paní Dana Němečková, jejíž rodina byla s usedlostí Cibulka dříve spojená, nám poslala vzácnou vzpomínku zachycenou na fotografii staré bezmála 105 let. Krásně odění lidé jsou na ní zachyceni v severní zahradě. Paní Němečková, které velmi děkujeme, k fotce přidala i její příběh:

„Jedná se o fotografii celé rodiny mého pradědečka Josefa Lundáka, který se dle vyprávění na Cibulce staral o koně. Fotografie šla jako pozdrav mému dědečkovi Františku Kocourkovi, který byl v té době v zajetí na ruské Astrachani a po válce se s ním fotografie vrátila zpět rodině. Snímek je datován 23. 7. 1917 a byl pořízen na Cibulce, což je poznat i podle Toskánského sloupu v pozadí.

Na Cibulce bydlela celá Lundákova rodina a vyrůstaly tam i jejich děti. Mohlo to být někdy na přelomu 19. a 20. stol. Uprostřed snímku sedí můj pradědeček Josef Lundák, po jeho pravici Marie Lundáková, moje prababička, po levici pak její sestra Anna Matysová. Nad nimi stojí čtyři Lundákovy děti. První zprava je moje babička Anna, tehdy již Kocourková. Následují její bratři Stanislav a Karel Lundákové a sestra Růžena Meltzerová. V té době byly již obě sestry vdané a bydlely se svými rodinami jinde.

Dole je pak moje maminka, tehdy čtyřletá Pepička Kocourková (vpravo) a její stejně stará sestřenice Mařenka Meltzerová. Obě tam byly se svými maminkami na návštěvě.“