11

duben
2021

Osobní zpráva od zakladatelů Nadace rodiny Vlčkových


S respektem k historii a svébytnému duchu místa otevíráme novou kapitolu života usedlosti Cibulka, která jí navrátí krásu a určí její nový smysl.Areál o ploše 11 595 m2, včetně nedalekého Čínského pavilonu, jsme v dubnu 2021 koupili pro účely Nadace rodiny Vlčkových. Do roku 2026 ho plánujeme zrekonstruovat a vybudovat zde dětský hospic s paliativním střediskem a zároveň komunitní prostory pro veřejnost. Cibulka se tak může dočkat plného obnovení přesně dvě stě let poté, co dosáhla svého dosud největšího rozkvětu díky tehdejšímu majiteli hraběti Leopoldovi Linhartovi Thun-Hohensteinovi. Po jeho smrti však přes opakované pokusy o záchranu postupně chátrala a nyní je v havarijním stavu. Plán na kompletní obnovu usedlosti vnímáme jako velmi ambiciózní, ale realistický.

Jsme nadšeni potenciálem, který Cibulka skýtá, a věříme, že se nám podaří skloubit zachování její historické hodnoty s požadavky na špičkové zdravotnické zařízení 21. století. Je pro nás zároveň důležité dobře poznat život v jejím okolí, abychom do něj zrekonstruovanou Cibulku začlenili přirozeně a ku prospěchu co nejvíce lidí.

Máme připravené zdroje na rekonstrukci a také energii a velkou chuť vše zdárně dokončit. Zároveň však víme, že to zvládneme jen s pomocí a podporou z mnoha stran.

Velmi nás zajímá váš názor. Budeme proto rádi, když si najdete pár minut a dáte nám vědět, co si o našem záměru myslíte. Jakmile to situace umožní, plánujeme také osobní setkání s lidmi z okolí Cibulky. Do realizace obnovy usedlosti plánujeme zapojit renomované odborníky a stavební práce proběhnou po řádné architektonické soutěži. Záleží nám jak na rychlosti, tak na kvalitě celého projektu. Vše budeme transparentně dokumentovat na tomto webu a také na facebookové stránce Nová Cibulka.

Děkujeme za podporu, která nám pomůže udržet si energii pro realizaci celého plánu. Ta bude na další roky stejně důležitá jako finanční zdroje, které jsme do tohoto projektu vložili. Vlastnictví Cibulky bereme s velkou pokorou a respektem k její 700leté historii. Poslední desítky let usedlost chátrala, ale společně teď máme unikátní příležitost to změnit a vrátit jí její dávný lesk a slávu. A hlavně – dát jí nový smysl. Nejen pro nás, lidi v okolí Cibulky, ale také pro stovky rodin, se kterými se osud opravdu nepáral a které se potýkají s vážnou nemocí svého dítěte. Držte nám palce a buďte s námi. Děkujeme!

Katarína a Ondřej Vlčkovi

zakladatelé Nadace rodiny Vlčkových